Strona główna Panele fotowoltaiczne Jakie panele fotowoltaiczne wybrać i na co zrócić uwagę wybierając instalatora

Jakie panele fotowoltaiczne wybrać i na co zrócić uwagę wybierając instalatora

4006

Słońce do idealne źródło energii, które niestety w naszym kraju cały czas jest bardzo rzadko wykorzystywane i to zarówno wśród przedsiębiorców jak i klientów indywidualnych. W dzisiejszych czasach jednym z najpopularniejszych sposobów zamiany promieni słonecznych na energię są specjalne ogniwa fotowoltaiczne, dzięki którym możemy otrzymać czysty prąd, który przeznaczyć możemy między innymi do ogrzania naszego mieszkania. Jak powszechnie wiadomo słońce to największa elektrociepłownia jaka jest znana człowiekowi. Co najistotniejsze pracuje ona całkowicie za darmo i nie zanieczyszcza atmosfery ziemskiej. Między innymi dlatego właśnie systemy fotowoltaiczne z dnia na dzień cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

Zakup wydajnych ogniw fotowoltaicznych wbrew pozorom nie jest wcale zadaniem takim prostym jak mogłoby to się wydawać na pierwszy rzut oka. Na naszym rynku dostępnych jest bardzo wiele producentów fotoogniw z pośród których szczególną uwagę powinnyśmy zwrócić na takie firmy jak: Selfa, Bosch, Greentech, Kyocera, ET Solar, LDK oraz MW Green Power. Niestety w Polsce panele fotowoltaiczne wciąż są bardzo kosztowne, a inwestycja w darmową i ekologiczną energię zwróci nam się dopiero po kliku, a nawet kilkunastu latach. Porządne ogniwo monokrystaliczne od sprawdzonej firmy to wydatek przekraczający 2000zł. Nieco tańszym rozwiązaniem są ogniwa polikrystaliczne, które możemy kupić już od 1300zł. Jeżeli planujemy kupić panele fotowoltaiczne to musimy pamiętać, że obecnie nie opłaca się kupować jednego panelu. Aby nasza inwestycja była opłacalna musimy zainwestować w co najmniej kilka paneli. Przy profesjonalnych systemach z specjalnymi akumulatorami musimy ustawić nasze moduły o łącznej mocy wynoszącej przynajmniej 30% wyżej niż wymagałyby ogólne zapotrzebowanie wszystkich zasilanych urządzeń. Szacunkowo przy panelach o sprawności 14% na uzyskanie 1 kW mocy musielibyśmy zainstalować moduły o powierzchni około 7 mkw.

Musimy pamiętać również, że zakup samych ogniw to nie wszystko. Jeżeli chcemy, aby nasz system działał sprawnie potrzebujemy dokupić również pozostałe elementy takie jak np. falowniki, akumulatory, sterowniki itp. Kosztowna może okazać się również sama instalacja tych urządzeń. Wybranie dobrej firmy, która zaoferuje nam profesjonalny montaż systemu fotowoltaicznego może również stanowić dla Nas nie lada wyzwanie. Wybór odpowiedniej firmy jest bardzo ważny, ponieważ tylko prawidłowa instalacja systemu fotowoltaicznego pozwoli nam w pełni wykorzystać potencjał energii słonecznej. Jak się okazuje firmy najczęściej popełniają błędy, które wynikają z niedokładnego zamknięcia obwodów izolacyjnych i to właśnie na to powinnyśmy zwrócić największą uwagę. Niektórzy instalatorzy instalacji słonecznych stosują również nieodpowiednie materiały do izolowania poszczególnych jej odcinków. Nieszczelna izolacja obniża sprawność oraz działanie naszej instalacji, przez co jest mniej efektywna. Powinnyśmy zwrócić uwagę, czy nasza firma instalatorska do izolowania przewodów solarnych nie wykorzystuje zwykłej izolacji poliuretanowej, która niestety przy dużych temperaturach nie sprawdza się najlepiej.