Strona główna Kolektory słoneczne Z czego składają się kompletne systemy solarne?

Z czego składają się kompletne systemy solarne?

2033

Gdy zainteresowanie pada na systemy solarne, większość ludzi najpierw zaczyna szukać informacji na ten temat. Jest to bardzo dobre posunięcie. Warto wiedzieć co w trawie piszczy i jak to naprawdę wygląda, zamiast skazywać się na łaskę (nie zawsze uczciwego) producenta bazującego na niewiedzy. Podstawowym pytaniem jest z czego składają się kompletne systemy solarne?

Oczywiście najważniejszą częścią systemu są panele słoneczne, panele solarne. Jednak to nie cały system solarny. Instalacja solarna to również takie komponenty jak falownik. Pełni on rolę jakby serca całej instalacji, bez niego nie byłoby możliwie jej poprawne funkcjonowanie. Zmienia napięcie stałe oraz zwiększanie uzysku energii podczas najbardziej optymalnych warunków, czyli w czasie kiedy jest wysokie nasłonecznienie na jakie wystawione są solary.

Innym urządzeniem wchodzącym w skład systemu solarnego jest akumulator. Jest to urządzenie odpowiedzialne za magazynowanie uzyskanej energii. To wygodne rozwiązanie ponieważ pozwala użytkownikowi wykorzystać nagromadzoną energię kiedy będzie mu wygodnie, na przykład wieczorem, a nie tylko w chwili gdy zaistnieją optymalne warunki. W zależności od wielkości akumulator pozwala do zebrania energii, którą można wykorzystać nawet w ciągu pięciu dni. Jest to część instalacji, o którą trzeba wyjątkowo dbać, aby bateria służyła długie lata i nie trzeba jej było wymieniać.

Użytecznym z punktu widzenia klienta urządzeniem jest kontroler ładowania. Pozwala naocznie ocenić jego poziom, jak również zapobiec ewentualnemu przeładowaniu się systemu. To również zabezpieczenie przed odwrotnym przepływem prądu w nocy, podczas gdy wszyscy śpią.

System solarny cena to usługa mająca bardzo szeroki rozstrzał. Wiele zależy od producenta, pochodzenia, użytych do budowy materiałów. Nie mniej jednak ceny systemów są dziś znacznie niższe niż jeszcze kilka lat temu. Możliwie jest również uzyskanie dofinansowania z gminy. Obecnie ceny systemów wahają się najczęściej w kwotach od ośmiu do jedenastu tysięcy złotych.