Strona główna Panele fotowoltaiczne Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

Od czego zależy cena paneli fotowoltaicznych?

2645

W dzisiejszych czasach, cenę paneli fotowoltaicznych podaje się za W/peek i najczęściej waha się ona w przedziale od 0,6 euro do 1,2 euro za W. Standardowe zestawy fotowoltaiczne cena za 250 W waha się więc w granicach 650 zł za najtańsze produkty, do kwoty 1400 zł za markowe panele monokrystaliczne z najwyższej światowej półki.

Cena paneli fotowoltaicznych uzależniona jest w dużej mierze od technologii oraz surowców, z jakich jest wykonana. To właśnie z uwagi na bardzo dużą mnogość różnych technologii i wielu różnych producentów, mamy na rynku bardzo wiele modeli paneli fotowoltaicznych o różnych cenach. Specjaliści zalecają, aby podczas zakupu kierować się stosunkiem ceny naszych paneli do ich jakości. Przez samym zakupem warto sprawdzić, czy nasze panele fotowoltaiczne mogą pochwalić się odpowiednimi certyfikatami i czy parametry naszego panelu fotowoltaicznego, wpływające na uzysk energii, są na odpowiednim poziomie. Decydując się na zakup paneli fotowoltaicznych, warto sprawdzić również, czy producent naszych paneli prowadzi dystrybucję w Polsce i czy gwarantuje serwis w naszej miejscowości. Warto również sprawdzić jaka jest dokładna cena naszego panelu w przeliczeniu na kWh wyprodukowanej energii.

Niestety, jak dokładnie się rozejrzymy na naszym rynku, instalacja fotowoltaiczna cena nie należy do najniższych i ogniwa fotowoltaiczne, które są dostępne na naszym rynku, są drogie. W Polsce dominują przede wszystkim produkty zachodnie, które najczęściej pochodzą z Niemiec. W naszym kraju bardzo często spotkać można również kiepskiej jakości urządzenia chińskie, których jednak cena jest bardzo kusząca. Na szczęście na naszym rynku powoli zaczynają pojawiać się również polscy producenci, którzy starają się jak najlepiej tylko się da wypełnić niszę produktów dobrej jakości za przyzwoitą cenę.

Ogniwa fotowoltaiczne są dość drogie pomimo tego, że ich cena z roku na rok cały czas maleje. Według specjalistów, przy obecnych cenach, okres zwrotu inwestycji wynosi 10 lat, co dla sporej ilości potencjalnych klientów, w dalszym ciągu jest bardzo mało kuszące. Cecha ta jest jednak w pewny sposób rekompensowana poprzez bardzo długą żywotność ogniw fotowoltaicznych. Renomowane panele fotowoltaiczne powinny nam sprawnie służyć przynajmniej 30 lat co oznacza, że przez 20 lat będziemy mogli liczyć na zyski.

Przed wyborem paneli fotowoltaicznych warto wziąć pod uwagę również możliwości montażowe. Do ceny instalacji fotowoltaicznych musimy doliczyć również cenę ich montażu, która może być zależna od konstrukcji naszych dachów oraz innych przestrzeni. Należy pamiętać, że nie wszystkie panele fotowoltaiczne będzie można zamontować na naszym dachy, aby spełniały one w 100% swoją rolę.

W chwili obecnej cena paneli fotowoltaicznych stanowi od 38% do nawet 50% całości inwestycji w panele słoneczne. Warto wiedzieć również, że z im większą inwestycją mamy do czynienia, tym wyższy procentowy udział paneli fotowoltaicznych w koszcie finalnym. Jak widać, wybór paneli fotowoltaicznych ma bardzo duże znaczenie, dlatego też warto bardzo dokładnie zastanowić się nad ich wyborem. Warto pamiętać również, że panele fotowoltaiczne montowane będą głównie na naszych dachach, dlatego też muszą one być również estetyczne.

Obecnie na naszym rynku mamy 3 główne rodzaje modułów fotowoltaicznych. Pierwsze z nich to najpopularniejsze i jednocześnie najtańsze moduły wykonane z krzemu krystalicznego. Drugie to moduły cienkowarstwowe CIGS, które charakteryzują się zdecydowanie większą wydajnością w sezonie zimowym. Ostatnim, najdroższym dostępnym modułem jest tellurek kadmu, który ze względu na swoją wysoką cenę stosowany jest przede wszystkim w dużych instalacjach przemysłowych.

W chwili obecnej producenci starają się znaleźć złoty środek pomiędzy jakością, a kosztami produkcji. Coraz częściej na naszym rynku możemy spotkać panele fotowoltaiczne, w których to elementy miedziowe zastąpiono tańszymi elementami aluminiowymi.Panele fotowoltaiczne cena z aluminiowymi absorberami oraz aluminiowymi profilami do transportowania płynu są zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, które wcale nie powoduje, że jakość samych paneli drastycznie spada. Produkcja aluminiowych konstrukcji stała się opłacalna dzięki nowoczesnej technologii klejenia, a dokładniej mówiąc dzięki specjalnym silikonom odpornym nawet na bardzo wysokie temperatury. Jeżeli chcą Państwo zaoszczędzić nieco na instalacjach fotowoltaicznych i nie stracić na ich jakości to warto skorzystać właśnie z takich rozwiązań.