Strona główna Panele fotowoltaiczne Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne

2055

Ogniwa fotowoltaiczne

Ogniwa fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne, pomimo wysokich kosztów, zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Wszystko za sprawą unijnych programów, które oferują nawet 50% dofinansowanie na zakup takich systemów. Dodatkowym czynnikiem jest ludzka świadomość i chęć poprawy sytuacji ekologicznej na świecie.

Systemy fotowoltaiczne

Generalnie systemy fotowoltaiczne podzielić możemy na trzy kategorie. Pierwsza z nich to systemy wolnostojące (off-grid). Cechują się one samowystarczalnością. Takie urządzenie składa się z panelu (odpowiada za przetwarzanie promieni słonecznych na energię), akumulatora (gromadzi energię) oraz układu, który w razie zapełnienia akumulatora wyłącza panel. Przykładem takiego systemu są lampy uliczne. W zależności od położenia geograficznego, lampy wyposażane są w odpowiedniej wielkości akumulatory. W Polsce – ze względu na niewielką ilość słońca zimą – powszechniejsze są systemy hybrydowe. Różnią się one od wolnostojących tym, że oprócz ogniwa fotowoltaicznego, posiadają jeszcze inne źródło zasilania. Bardzo często takim źródłem są wiatraczki lub silniczki spalinowe. Ponadto w systemach hybrydowych korzysta się z mniejszych paneli. Wiąże się to oczywiście z tym, że mając dwa źródła zasilania, akumulator nie byłby w stanie pomieścić tyle energii. Ostatnim, a zarazem największym typem systemów fotowoltaicznych są rozstawienia dołączone do sieci (on-grid). Wykorzystuje się je w elektrowniach słonecznych. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rodzajów, nie posiadają one akumulatorów. Są z kolei podłączone do przetwornicy, a dalej do sieci, gdzie energia jest na bieżąco zużywana. Systemy on-grid charakteryzują się dużą ilością paneli fotowoltaicznych, które nie wymagają nadzorowania.

Technika energii odnawialnej wciąż idzie do przodu. Za kilka lat każde mieszkanie będzie musiało posiadać chociaż jeden panel fotowoltaiczny. A wszystko to w jednym celu – przeciwdziałaniu katastrofie ekologicznej, tak abyśmy mogli żyć w zadbanym i przede wszystkim zdrowym środowisku.