Ogniwa fotowoltaiczne
Ogniwa fotowoltaiczne, panele fotowoltaiczne, pomimo wysokich kosztów, zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością. Wszystko za sprawą unijnych programów, które oferują nawet 50% dofinansowanie na zakup takich systemów. Dodatkowym czynnikiem jest ludzka świadomość i chęć poprawy sytuacji ekologicznej na świecie.
Systemy fotowoltaiczne
Generalnie systemy fotowoltaiczne podzielić możemy na trzy kategorie. Pierwsza z nich to systemy wolnostojące (off-grid). Cechują się one samowystarczalnością. Takie urządzenie składa się z panelu (odpowiada za przetwarzanie promieni słonecznych na energię), akumulatora (gromadzi energię) oraz układu, który w razie zapełnienia akumulatora wyłącza panel. Przykładem takiego systemu są lampy uliczne. W zależności od położenia geograficznego, lampy wyposażane są w odpowiedniej wielkości akumulatory. W Polsce – ze względu na niewielką ilość słońca zimą – powszechniejsze są systemy hybrydowe. Różnią się one od wolnostojących tym, że oprócz ogniwa fotowoltaicznego, posiadają jeszcze inne źródło zasilania. Bardzo często takim źródłem są wiatraczki lub silniczki spalinowe. Ponadto w systemach hybrydowych korzysta się z mniejszych paneli. Wiąże się to oczywiście z tym, że mając dwa źródła zasilania, akumulator nie byłby w stanie pomieścić tyle energii. Ostatnim, a zarazem największym typem systemów fotowoltaicznych są rozstawienia dołączone do sieci (on-grid). Wykorzystuje się je w elektrowniach słonecznych. W przeciwieństwie do dwóch poprzednich rodzajów, nie posiadają one akumulatorów. Są z kolei podłączone do przetwornicy, a dalej do sieci, gdzie energia jest na bieżąco zużywana. Systemy on-grid charakteryzują się dużą ilością paneli fotowoltaicznych, które nie wymagają nadzorowania.
Technika energii odnawialnej wciąż idzie do przodu. Za kilka lat każde mieszkanie będzie musiało posiadać chociaż jeden panel fotowoltaiczny. A wszystko to w jednym celu – przeciwdziałaniu katastrofie ekologicznej, tak abyśmy mogli żyć w zadbanym i przede wszystkim zdrowym środowisku.