Strona główna Panele fotowoltaiczne Domy solarne – energia fotowoltaiczna na własny użytek

Domy solarne – energia fotowoltaiczna na własny użytek

3822

Domy solarne – przyszłość czy utopia?

Energia fotowoltaiczna na własny rachunek to nie tylko darmowe źródło czystej energii, które znacząco ogranicza emisję dwutlenku węgla, ale również wielka szansa na obniżenie rachunku za energię. Przy dużej inwestycji, prywatna elektrownia fotowoltaiczna może przynosić nam również całkiem niezłe przychody ze sprzedaży energii.

W dzisiejszych czasach sposób produkcji energii słonecznej nie jest tani, zwłaszcza jak porówna się je na przykład do kosztów produkcji energii z paliw kopalnych. Na szczęście z roku na rok możemy zaobserwować coraz bardziej dynamiczne zmiany, które przemawiają na korzyść produkcji energii słonecznej. W przeciągu ostatnich 20 lat, branża baterii słonecznych rozwinęła się bardzo dynamicznie. Na przestrzeni ostatnich 5 lat w Europie koszty zainstalowania nowoczesnych instalacji elektrowni fotowoltaicznej spadły, aż o 50%, a co najistotniejsze, według najnowszych prognoz, na przestrzeni najbliższych lat cena ta ma dynamicznie spadać.

Z punktu widzenia użytkowników, którzy chcą wykorzystać energię słoneczną na własny rachunek, zawsze najważniejszy jest jednak koszt energii produkowanej z danego źródła. Na szczęście w tej materii fotowoltaika również może zanotować bardzo korzystne zmiany. Spadek cen instalacji paneli słonecznych ma bardzo duże przełożenia na zdecydowanie niższe koszty produkcji energii. Według prognoz specjalistów od energii słonecznej, do końca 2020 roku koszty energii elektrycznej, która produkowana jest z energii słonecznej w Europie może spaść aż o 50%. Przy obecnym poziomie 0,16-0,35 euro/kWh spadek ten pozwoli nam osiągnąć wynik 0,08 – 0,18 euro/kWh.

Odpowiedzenie na pytanie: czy domowa instalacja fotowoltaiczna, nam się opłaci i jaki jest okres zwrotu inwestycji, nie jest niestety takie proste. Jeżeli chcemy obliczyć, czy ogniwa fotowoltaiczne będą Nam się opłacać, musimy bardzo dokładnie obliczyć średni roczny koszt, jaki ponosi nasze gospodarstwo domowe na energię elektryczną.

Dla przykładu możemy założyć, że roczny koszt energii elektrycznej wyniesie nas 6000zł (500zł za miesiąc). Dla takiego zużycia energii najbardziej optymalnym rozwiązaniem będzie instalacja fotowoltaiczna o mocy 8 kW. Jest to w chwili obecnej najlepsze rozwiązanie dla średniego domu (60 m2). Panele fotowoltaiczne, w skali roku, powinny wygenerować nam około 8MWh energii czynnej. Jeżeli energię tą będziemy zużywać wyłącznie na użytek własny, to w przeciągu roku wygenerujemy energię o wartości około 6300 zł. W chwili obecnej systemy fotowoltaiczne o mocy 8kW to wydatek rzędu 60 000 zł. Jak widać, systemy fotowoltaiczne mogą się zwrócić nawet po okresie 8-10 lat. Jednak, jeżeli chcemy dokładnie obliczyć okres zwrotu inwestycji, będziemy musieli wziąć pod uwagę masę innych parametrów.

Na ilość wyprodukowanej energii największy wpływ, jak łatwo się domyśleć, ma oczywiście miejsce, w którym instalujemy nasze panele fotowoltaiczne, oraz jakość ich zamontowania. W dzisiejszych czasach panele fotowoltaiczne możemy montować nie tylko na dachach budynków, ale również i na elewacjach. Coraz popularniejsze są również specjalne moduły które można montować bezpośrednio na ziemi. Jedyny wymóg, jaki muszą spełniać nasze moduły, to oczywiście odpowiednie nachylenie w stosunku do płaszczyzny ziemi. Nachylenie to zależy tak naprawdę od szerokości geograficznej danego kraju, w Polsce wynosi od 35 do 36 stopni.

Biorąc pod uwagę opłacalność modułów fotowoltaicznych warto podkreślić również, że szacunkowa ich żywotność wynosi 25 lat. Żywotność ta w dużej mierze zależy jednak od technologii wykonania poszczególnych paneli fotowoltaicznych. Warto również dokładnie spojrzeć na samą kwestię sprawności tych urządzeń. W zależności od wybranego przez nas modułu sprawność może wahać się od 10 do 15 %. Bardzo duży wpływ na opłacalność instalacji słonecznych mogą mieć również dopłaty rządowe. Dzięki tym dopłatą zmaleją koszty inwestycji przez co znajdzie się zdecydowanie większe zainteresowanie energią słoneczną zarówno wśród osób indywidualnych jak i przedsiębiorstw.