Strona główna Kolektory słoneczne Czy opłaca się montować kolektory słoneczne w domu?

Czy opłaca się montować kolektory słoneczne w domu?

2733

Kolektory słoneczne i ich opłacalność

Kolektory słoneczne umożliwiają nam zamianę energii słonecznej na energię elektryczną lub energię cieplną. Dzięki kolektorom słonecznym możemy wyprodukować darmową energię na użytek własny, w niesłychanie ekologiczny sposób. W dzisiejszych czasach ceny gazu, węgla oraz energii elektrycznej rosną w bardzo zastraszającym tempie. Jeżeli chcemy dobrze ogrzać swoje mieszkanie, musimy liczyć się z bardzo dużymi rachunkami. W takich okolicznościach coraz więcej osób zaczyna rozglądać się za alternatywną formą grzewczą, taką jak choćby kolektory słoneczne.

Osoby, które są zainteresowane panelami słonecznymi zadają sobie zawsze dwa pytania. Po pierwsze, czy taka inwestycja jest opłacalna, a po drugie, po jakim okresie czasu możemy liczyć na zwrot inwestycji i na realne oszczędności.

W dzisiejszych czasach kolektory słoneczne wykorzystuje się przede wszystkim do podgrzewania wody oraz do ogrzewania mieszkania. Warto jednak wyraźnie zaznaczyć, że to drugie zastosowanie nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem, ponieważ ilość energii dostarczanej przez kolektory słoneczne w sezonie grzewczym jest stosunkowo nieduża, a ogólny koszt takiej inwestycji jest bardzo wysoki.

Jeżeli chcemy sprawdzić, czy inwestycja w energie słoneczną będzie nam się opłacać, to w pierwszej kolejności należy sprawdzić ceny dostępnych na rynku korektorów. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę internetową frazę: kolektory solarne cena, albo kolektory słoneczne cena i szybko przekonamy się, że urządzenia te nie należą do najtańszych. Warto również wziąć pod uwagę podczas montowania kolektorów słonecznych w domu na to, że na ogólną cenę, jaką będziemy musieli zapłacić za nasz zestaw solarny ma wpływ bardzo wiele różnych parametrów. Jedną z najważniejszych rzeczy odgrywa tutaj ogólna wielkość powierzchni czynnej kolektorów, sprawność tych urządzeń oraz rodzaj zastosowanych materiałów konstrukcyjnych. Przy inwestycji w energię słoneczną nie można zapomnieć również o kosztach montażu. Kolektory solarne montaż ma bardzo istotny wpływ na wydajność naszego kolektora, dlatego też jeżeli chcemy mieć pewność, że nasza inwestycja się zwróci, to warto korzystać z pomocy sprawdzonych firm, które oferują montaż kolektorów słonecznych na bardzo wysokim poziomie.

Warto wspomnieć również, że w przypadku instalacji fotowoltaicznych, mamy możliwość uzyskania dofinansowania z nowego programu rządowego „Prosument”. Dzięki temu dofinansowaniu panele słoneczne cena może obniżyć się nawet o 40%. Pamiętać należy również, że dzięki domowym panelom solarnym możemy nie tylko zasilać nasze mieszkania, ale możemy również generować z tego całkiem niezły dochód. Zakłady energetyczne mają obowiązek odkupowania od nas energii, którą wyprodukowaliśmy, dzięki czemu mamy pewność, że nasza nadwyżka energii nigdy się nie zmarnuje.

Jak łatwo się domyśleć największym minusem kolektorów słonecznych jest cena kolektorów słonecznych, która na szczęście z roku na rok jest coraz niższa. Montaż kolektorów słonecznych jest również bardzo kosztowny, ale na szczęście jest do jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych. Warto jednak pamiętać, że są to koszty chwilowe, ponieważ w niedalekiej przyszłości wydatki te zwrócą nam się z nawiązką w postaci zaoszczędzonej energii. Jednorazowy wydatek na panele solarne cena i całą instalację zwróci się z niższymi rachunkami za energię i co najważniejsze może nas zabezpieczyć przed drastycznymi wzrostami ceny prądu, albo gazu. Musimy pamiętać również, że niewykorzystanie mocy paneli słonecznych powoduje bardzo szybkie jego psucie, z racji tego, że nasze kolektory nie będą miały miejsca w które mogą oddać ciepło. W takich okolicznościach może dojść do ich przegrzania i uszkodzenia.

Pamiętajmy jednak, że solary cena to nie wszystko i bardzo ważne są również aspekty ekologiczne. Zanieczyszczenie naszego środowiska naturalnego poprzez wytwarzanie energii elektrycznej jest problemem znanym na całym świecie. W czasie spalanie węgla, albo gazu powstają bardzo duże ilości CO2, które zwiększają efekt cieplarniany i po woli niszczą naszą atmosferę. W Polsce problem ten jest bardzo duży ponieważ praktycznie całą energię pozyskujemy w procesie spalania węgla, dlatego też warto zastanowić się nad instalacją paneli słonecznych.