Strona główna Kolektory słoneczne Kolektory płaskie czy próżniowe (rurowe) – które wybrać? Porównanie typów kolektorów i...

Kolektory płaskie czy próżniowe (rurowe) – które wybrać? Porównanie typów kolektorów i zasady ich działania.

3593

Jeżeli zdecydujemy się na zakup kolektorów słonecznych, to staniemy przed bardzo trudnym dylematem, jakim jest wybór odpowiedniego modelu kolektora.
Na naszym rynku mamy do wyboru kolektory płaskie i próżniowe. Różnica miedzy tymi kolektorami polega przede wszystkim na zastosowaniu odmiennej izolacji cieplnej. W kolektorach płaskich, izolacją cieplną jest zwykła wełna mineralna, z kolei w kolektorach próżniowych, izolację cieplną stanowi próżnia, która otacza absorber. Tutaj warto zaznaczyć, że próżnia stanowi zdecydowanie skuteczniejszą izolację ciepną, niż wełna mineralna. Dzięki próżni, istotnie eliminowany jest ruch powierza, który ma znaczący udział w stracie ciepła. Między innymi dlatego właśnie, kolektory próżniowe charakteryzują się zdecydowanie wyższą sprawnością pracy, niż konkurencyjne kolektory płaskie.

Wybór rodzaju kolektora jest zadaniem bardzo ciężkim i przed zakupem konkretnego modelu, powinniśmy bardzo dokładnie uwzględnić wszystkie kryteria.
Jak łatwo się domyśleć, dla zdecydowanej większości ludzi, najważniejszym kryterium będzie oczywiście cena, a dokładniej mówiąc koszt inwestycji, w porównaniu z możliwymi do uzyskania efektami ekonomicznymi.
Przy zakupie droższych kolektorów, może okazać się, że w dłuższej perspektywie zaoszczędzimy sporo pieniędzy i nasz zysk będzie zdecydowanie większy, niż w przypadku tańszych kolektorów. Wyższy koszt zakupu kolektorów próżniowych ma bezpośrednie przełożenie na zdecydowanie wyższe efekty ich codziennej pracy. Inwestując w kolektory próżniowe, możemy znacząco zmniejszyć powierzchnię absorbera tych kolektorów, zwłaszcza w porównaniu z kolektorami płaskimi. Dzięki temu możemy w bardzo prosty sposób zmniejszyć niekorzystną różnicę w cenie kolektorów próżniowych, w stosunku do kolektorów płaskich.

Jeżeli porównujemy kolektory płaskie i próżniowe, wyłącznie uwzględniając kryterium ceny, to szybko przekonamy się, że zdecydowanie korzystniej prezentować będą się oczywiście kolektory płaskie. W chwili obecnej, średnie ceny kolektorów płaskich w Polsce wahają się w granicach 880 zł/m2, z kolei średnia cena kolektorów próżniowych to wydatek rzędu 2182 zł/m2. Kupując nawet najtańsze kolektory próżniowe, będziemy musieli za nie zapłacić więcej, niż za najdroższe kolektory płaskie. Jednak jeżeli porównamy dokładnie efekty ich pracy, to oczywiście najtańszy kolektor próżniowy będzie się charakteryzował wyższymi zyskami ciepła w stosunku do najdroższych kolektorów płaskich. Według specjalistów, inwestując w porządne kolektory próżniowe, możemy się spodziewać zdecydowanie szybszego zwrotu kosztów inwestycji, co dla wielu osób może mieć ogromne znaczenie.

W instalacjach domowych, w zdecydowanej większości przypadków, wystarczające będą kolektory płaskie. Próżniowe kolektory z kolei powinny być lepszym rozwiązaniem, kiedy nie będziemy dysonować wystarczająco dużo ilością miejsca na dachu, do zamontowania kolektorów płaskich. Kolektory próżniowe sprawdzą się również w sytuacjach, kiedy nie będziemy mieli możliwości optymalnego ustawienia kolektorów płaskich pod odpowiednim kontem i w kierunku południowym. Kolektory próżniowe charakteryzują się zdecydowanie lepszymi możliwościami montażu i co najważniejsze, mogą leżeć bezpośrednio na płaskim dachu lub przylegać do ściany naszego budynku. Próżniowe kolektory mogą okazać się również trafniejszą inwestycją w mieszkaniach, o ograniczonym odbiorze ciepła w sezonie letnim.

Warto dodać również, że na naszym rynku oprócz kolektorów płaskich i próżniowych dostępne są również kolektory powietrzne, które jednak z powodu niższej wydajności w pochłanianiu ciepła nie zdobyły sobie w naszym kraju dużej popularności. Dużą wadą kolektorów płaskich są również problemy z ich przechowywaniem. W Polsce kolektory powietrzne wykorzystywane są wyłącznie do suszenia ziarna oraz wielu innych płodów rolnych. Powietrze, jak powszechnie wiadomo, nie zamarza jak woda w niskich temperaturach, dzięki czemu kolektory powietrzne mogą służyć do transportu ciepła w bardzo dużym zakresie temperatur co jest niewątpliwie ich największą zaletą.