Strona główna Kolektory słoneczne Energia słoneczna dla każdego z nas

Energia słoneczna dla każdego z nas

1870

Każdy z nas może czerpać korzyść z energii słonecznej. Jednak do tego celu nie wystarczy nam tylko lusterko, pare kabelków i instalacja elektryczna. Pobieranie energii słonecznej jest o wiele trudniejsze i najpierw trzeba zainwestować w profesjonalny sprzęt.

Kolektory słoneczne, kolektory solarne

Każdy kolektor działa tak samo – kiedy promienie słońca na niego padają zamienia je na użyteczne ciepło, które wykorzystuje się do podgrzewania wody, ogrzewania centralnego lub nawet podgrzewania wody w przydomowym basenie. Z kolei do produkcji energii elektrycznej potrzebne są ogniwa fotowoltaiczne.

Panele słoneczne, panele solarne mogą przyjmować dwie postacie: panele płaskie lub panele próżniowe. Różnią się one nie tylko wyglądem, ale też absorpcją promieni słonecznych. Bardzo ważny jest dobór odpowiedniego modelu, ponieważ zaważy to na efektywności pracy całej instalacji. Doradzić nam w tej sprawie powinien fachowiec, jednak najpowszechniejsze są nadal panele płaskie, które przez cały rok gromadzą mniej więcej tyle samo energii ze słońca.

W ramie standardowego panelu słonecznego znajdziemy: izolację z wełny, welon szklany, orurowanie – ze środkiem przewodzącym ciepło, absorber, pokrycie ze szkła solarnego – lustro. Jednak to nie wszystko, aby instalacja działała.

Jak działa panel solarny?

Energia słoneczna, solary to nie tylko same panele. Potrzeba jeszcze wielu innych urządzeń, aby wszystko mogło działać i podgrzewać nam wodę czy dawać ciepłe podłogi. Każda instalacja solarna składa się przynajmniej dwóch paneli solarnych montowanych na dachu lub w ogrodzie na specjalnych rusztowaniach. Do nich poprowadzona jest instalacja hydrauliczna, która kończy się w kilkuset litrowym zbiorniku na wodę użytkową i ja ogrzewa. Druga instalacja prowadzona jest do kotła C.O., który otrzymuje w ten sposób wspomaganie w ogrzewaniu mieszkania. Warto wiedzieć, że instalacja solarna idealnie współpracować będzie tylko z ogrzewaniem podłogowym. Niestety w tradycyjnym – grzejnikowym się nie sprawdzi.