Strona główna Kolektory słoneczne Kolektory słoneczne – budowa i zasada działania

Kolektory słoneczne – budowa i zasada działania

2342

Kolektory słoneczne, kolektory solarne to jedno ze źródeł odnawialnych energii i bodaj pierwsze o jakich usłyszeli mieszkańcy Polski. Stają się one coraz bardziej popularne. Niektórzy twierdzą, że ustawienie paneli na Saharze zaopatrzyłoby całą ludzkość w energię elektryczną.

Niewielu ludzi jednak zastanawia się na jakiej zasadzie tak naprawdę działają panele słoneczne, panele solarne oraz z jakich elementów są zbudowane. Okazuje się, że budowa paneli nie jest zbyt skomplikowana. To system rurek z cieszą przylegających do metalu. Metalowa płyta pokryta jest powłoką selektywną. Wewnątrz rurek znajduje się ciecz, często jest to roztwór glikolu ze względu na to, że nie zamarza. Płyta oddaje ciepło właśnie tej cieczy, która przekazuje je dalej.

Powierzchnia metalowej płyty panelu pokryta jest tak zwanym absorberem. To płyta pokryta specjalną cieczą, mającą wysokie zdolności pochłaniania ciepła. W najprostszym wariancie jest to po prostu czarna farba, ale bardziej opłacalne są powłoki z czarnego niklu, chromu, miedzi, tlenku tytanu. Istotne jest również połączenie oraz materiał z jakiego wykonano rurki przewodzące ciecz. Powinna to być miedź, jest to jednak drogi materiał, dlatego często jest zastąpiony po prostu aluminium.

Ten system zamknięty jest w wytrzymałej obudowie ze względu na to, że kolektory znajdować będą się przez cały rok na zewnątrz. Szczelność jest bardzo istotna, dzięki niej do środka nie dostaną się żadne zanieczyszczenia lub wilgoć. Całość jest również uszczelniona wełną mineralną, aby zapobiec stratom ciepła.

Warto zwrócić uwagę na jakość paneli jak również to, z czego zostały wykonane. Jest to sprzęt, na którym nie można oszczędzać. Mimo, że energia słoneczna, solary kuszą niską ceną to będą znacznie mniej wytrzymałe. Poza tym dostarczą energii tylko w momencie kiedy słońce będzie mocno świeciło, podczas gdy solidne panele są w stanie pobierać energię również w miesiącach zimowych. Zapłacenie większej ilości gotówki z pewnością się opłaci i zapewni długie lata korzystania z energii.